MichuMoto

MICHU

Rok produkcji – 1978, pochodzenie – Polska, ogólny stan techniczny – dobry, ulubione narzędzie – szlifierka, ulubiony materiał – stan nierdzewna (niestety chwilowo nie używany :).
Born in 1978, country – Poland, in not bad general condition, favourite tool – grinder, favourite material – stainless steel (unfortunately not in use currently).

MichuMotoZ motocyklami jestem związany od 1993. Przeszedłem cały proces jeżdżenia na dwóch kółkach. Od motorynki, ogarów, wsk, wfm, jeżdżenia po torach wyścigowych i wypraw przez Europę po Albanie.
I’m with the motorbikes since 1993. I completed almost whole process to become motorbiker. From the mopeds, 125cc, racing on the track and long journeys through the Europe and Albania. Now building motorbike projects.

Od zawsze lubię budować coś z niczego. Lubię proces powstawania czegoś w głowie, następnie kartce, później pracy nad czymś co można dotknąć i zacząć używać.
Since I remember, I always likes to build something. I do like whole process, from the concept in my head to something which can be touched and can be used.

Nie lubię się przeceniać ale lubię podnosić sobie poprzeczkę najwyżej jak się da. Skoro ktoś coś zrobił dlaczego ja nie mogę? Mogą ograniczać umiejętności ale jeśli robi się coś co się lubi to można dość szybko przyswoić ogromną dawkę wiedzy.
I do not like think about my self that I can do everything but I do like push my self to the limits. If someone could do it, I can do it too. Skills are the limit but if you are doing what you like, you can get huge amount of knowledge in the very short period of time.

Motocykle i prace przy nich resetują mi głowę. Z codziennego życia przełączam się do innego świata. Nie wiem czy jest on lepszy ale bankowo daje bardzo dużo satysfakcji z czasami pozornie małych rzeczy.
Motorbikes and working on them are reseting my head. From the everyday live I’m switching my head to the different world. I’m not sure if this is a better world but for sure –  it is giving a lot of satisfaction from the little (and bigger) things.

Na kolejnych stronach znajdziecie relacje z kolejnych dni spędzonych w garażu i tego co mi tam wychodzi (lub nie).
What you can find on this blog are posts telling story about days spent in the garage and my projects.

Zapraszam do lektury!
Welcome!

Szerokości!
Be safe on the road!

Kontakt: info@michumoto.com